Competitions Honour Roll

Academic Year – 2017

2017 UTS Internal Competitions

KING & WOOD MALLESONS OPEN MOOTING COMPETITION

Winners: Hanna Aili, Margaret Cai, Aisyah Farrar

HERBERT SMITH FREEHILLS JUNIOR MOOTING COMPETITION

Winners: Eimear O’Sullivan, Annabelle Parmegiani, April Wark

ASHURST COMMERCIAL LAW MOOT

Winners: Kimberley Ching, Angela Henen, Tayla Price

VARNHAM TORTS MOOT

Winners: Joshua Chee, Jamie Feggans, Daniel Wotton

HOLLAND CONSTITUTIONAL MOOT

Winners: Brae Aslanidis, Caitlin Deibe, Amy Tesoriero

MADDOCKS CONTRACT LAW MOOT

Winners: Alexandra Gassner, Isabel Munro, Brigid Nelmes

KING & WOOD MALLESONS LEGAL TECHNOLOGY MOOT

Winners: Joshua Chee, Nathan Feiglin, Breanna Nobbs

ASHURST EQUITY LAW MOOT

Winners: Christian Bablanian, James McGrath, Mathew Velcic

JUNIOR CRIMINAL LAW MOOT

Winners: Celina Berschneider, Eugenia Muñoz, Sara Pacey

HENRY DAVIS YORK SENIOR WITNESS EXAMINATION COMPETITION

Winner: Michael Mulvenna

HENRY DAVIS YORK JUNIOR WITNESS EXAMINATION COMPETITION

Winner: Brae Aslanidis

ALLENS OPEN CLIENT INTERVIEW COMPETITION

Winners: Mona Abu Zalaf, Adrian Rook

ALLENS JUNIOR CLIENT INTERVIEW COMPETITION

Winners: Patrick Daaboul, Jared McLachlan

CLAYTON UTZ OPEN NEGOTIATION COMPETITION

Winners: Mitchell Frankland, Wendy Yuan

CLAYTON UTZ JUNIOR NEGOTIATION COMPETITION

Winners: Georgia Dixon, Inga Neilsen

MADDOCKS MEDIATION COMPETITION

Winners: Carina Lam, Breanna Nobbs

PAPER PRESENTATION

Winner: James McGrath

ADVICE WRITING COMPETITION

Winner: Annie He

  

2017 Intervarsity Competitions

NSWYL SCLSS CLAYTON UTZ INTERVARSITY NEGOTIATION COMPETITION

Teams: Jack Fogl, Cecilia Ngu, Margaret Cai, Jonathon Hetherington

UNSW SKILLS IV COMPETITION

Team: Anthony Guerrieri, Katya Shliapnikoff

ALLEN & OVERY PRIVATE LAW MOOT

Team: Nicola Colagiuri, Jason Corbett, Michael Mulvenna, Timothy Wheatley

NICHOLAS COWDERY QC CRIMINAL LAW MOOT

Team: Jonathon Hetherington, Michael Tangonan, Daniel Wotton

MARGARET CUNNEEN SC WITNESS EXAMINATION

Competitor: Michael Mulvenna

UOWLSS INTERVARSITY CRIMINAL LAW MOOT

Teams: Alexandra Gassner, Jonathon Hetherington, Sarah Avery, Daphne Zhou

BAKER & MCKENZIE NATIONAL WOMEN’S MOOT

Team: Quyen Nguyen, Amanda Staninovski, Ashlee Sutherland

ALSA RED CROSS INTERNATIONAL HUMANITARIAN LAW MOOT

Team: Jaslyn Ng, Cardinia Steanes

ALSA CHAMPIONSHIP MOOT

Team: Hanna Aili, Margaret Cai, Aisyah Farrar

QUT TORTS MOOT

Team: Paul Bonjour, Margaret Cai, Brigid Nelmes, Cardinia Steanes

EY INTERVARSITY LEGAL TECHNOLOCY LAW MOOT

Team: Jason Corbett, Nathan Feiglin, Peter Tryfonopoulos

WILLIAM ROBERTS LAWYERS CLIENT INTERVIEW COMPETITION

Team: Anthony Guerrieri, Katya Shliapnikoff

HERBERT SMITH FREEHILLS – NATIONAL LAW UNIVERSITY DELHI INTERNATIONAL NEGOTIATION COMPETITION

Team: Jack Fogl, Cecilia Ngu

SIR HARRY GIBBS NATIONAL MOOT COMPETITION

Team: Joshua Chee, Nicholas Ruff

MONROE E. PRICE INTERNATIONAL MEDIA LAW MOOT

Team: Jason Corbett, Annabel Kirkby, Zach McLoughlin, Timothy Wheatley

PHILIP C. JESSUP INTERNATIONAL LAW MOOT

Team: Jeremy Dang, Jonathon Hetherington, Jaslyn Ng, Chanelle Sleiman, Peter Tryfonopoulos

 

 

Academic Year – 2016

2016 UTS Internal Competitions

KING & WOOD MALLESONS SENIOR MOOTING COMPETITION

Winners: Jonathon Hetherington, Peter Tryfonopoulos, Genevieve Coffey

HERBERT SMITH FREEHILLS JUNIOR MOOTING COMPETITION

Winners: Aisyah Farrar, Margaret Cai, Brae Aslanidis

ASHURST COMMERCIAL LAW MOOT

Winners: Luan Whitworth, Lewis Jones, Anita Sadiq

BURNHAM TORTS MOOT

Winners: Sharni Nichols, Bridget Phillips, Emily Paterson

HOLLAND CONSTITUTIONAL MOOT

Winners: Brendan Hancock, Ramlah Fakhri

HOLLAND HUMAN RIGHTS LAW MOOT

Winners: Jonathon Hetherington, Peter Tryfonopoulos, Ashley Xu

LANDER & ROGERS CONTRACT LAW MOOT

Winners: Eric Law, Jason Corbett, Mathew Velcic

LEXISNEXIS LEGAL TECHNOLOGY MOOT

Winners: Michael Mulvenna, Zach McLoughlin, Marcela Malicka

ASHURST EQUITY LAW MOOT

Winners: Angus Wood, Annabelle Green and Emily Whitaker

JUNIOR CRIMINAL LAW MOOT

Winners: Sarah Avery, Katya Shliapnikoff, Anna Fletcher

HENRY DAVIS YORK SENIOR WITNESS EXAMINATION COMPETITION

Winner: Svetlana Zarkovic

HENRY DAVIS YORK JUNIOR WITNESS EXAMINATION COMPETITION

Winner: Michael Mulvenna

ALLENS SENIOR CLIENT INTERVIEW COMPETITION

Winners: Nicholas Ruff, Jackson Kang

ALLENS JUNIOR CLIENT INTERVIEW COMPETITION

Winners: Zach McLoughlin, Marcela Malicka

CLAYTON UTZ SENIOR NEGOTIATION COMPETITION

Winners: Christian Bablanian, Jason Corbett

CLAYTON UTZ JUNIOR NEGOTIATION COMPETITION

Winners: Margaret Cai, Jonathon Hetherington

PAPER PRESENTATION

Winner: Scott Preswick

ADVICE WRITING COMPETITION

Winner: Naushin Khan



2016 Intervarsity Competitions

ALSA NEGOTIATION COMPETITION – AUSTRALIAN CHAMPIONS

Christian Bablanian, Jason Corbett

NSWYL SCLSS CLAYTON UTZ INTERVARSITY NEGOTIATION COMPETITION

Teams:

Zach McLoughlin, Marcela Malicka

Jason Corbett, Christian Bablanian

ASHURST NATIONAL PRIVATE LAW MOOT

Team: Declan Robinson, Scott Preswick, Ryan Loney

NICHOLAS COWDERY QC CRIMINAL LAW MOOT

Team: Declan Robinson, Lavanya Vasan, Ashleigh Blumor

MARGARET CUNNEEN SC WITNESS EXAMINATION

Competitor: Svetlana Zarkovic

BAKER & MCKENZIE NATIONAL WOMEN’S MOOT

Team: Emily Paterson, Annabel Kirkby & Cardinia Steanes

ALSA RED CROSS INTERNATIONAL HUMANITARIAN LAW MOOT

Team: Francesca Elias Arciuli & Imogen Bailey

ALSA CHAMPIONSHIP MOOT

Team: Jonathon Hetherington, Peter Tryfonopoulos, Genevieve Coffey

QUT TORTS MOOT

Teams:

Sharni Nichols, Emily Paterson

Hugh Wilson, Bridget Phillips

LEXISNEXIS CORPORATE LAW MOOT

Team: Declan Robinson, Mathew Velcic, John Aclis

SIR HARRY GIBBS NATIONAL MOOT COMPETITION

Team: Jason Corbett, Brendan Hancock & Eric Law

MONROE E. PRICE INTERNATIONAL MEDIA LAW MOOT

Team: Jake Bailey, Neeharika Maddula, Sage Nemra and Cecile Bester 

 

 

Academic Year – 2015

2015 UTS Internal Competitions

KING & WOOD MALLESONS SENIOR MOOTING COMPETITION

Winners: Ashleigh Barnes, Vanessa Jiang & Stephanie Purcell

HERBERT SMITH FREEHILLS JUNIOR MOOTING COMPETITION

Winners: Hugh Wilson & India Bennett

ASHURST COMMERCIAL LAW MOOT

Winners: Scott Preswick & Rojda Dag

VARNHAM TORTS MOOT

Winners: Imogen Bailey & Vanessa Jiang

HOLLAND CONSTITUTIONAL MOOT

Winners: Lucy Jedlin, Dylan Barber and Duncan Handel

INTERNATIONAL HUMANITARIAN LAW MOOT

Winners: Ashleigh Best & Cecile Bester

LANDER & ROGERS CONTRACT LAW MOOT

Winners: Sharni Nichols & Emily Paterson & Bridget Phillips

ASHURST EQUITY LAW MOOT

Winners: Kizzy Bagga, Ryan Loney & Stephen McLoughlin

JUNIOR CRIMINAL LAW MOOT

Winners: Thomas Glaister, Jessica Best & Ira Herrera

HENRY DAVIS YORK SENIOR WITNESS EXAMINATION COMPETITION

Winner: Duncan McEwin

HENRY DAVIS YORK JUNIOR WITNESS EXAMINATION COMPETITION

Winner: Jack Fogl

ALLENS SENIOR CLIENT INTERVIEW COMPETITION

Winners: Rebecca Meyer & Alexandra Squires-McCarthy

ALLENS JUNIOR CLIENT INTERVIEW COMPETITION

Winners: Chloe Walker & Claudia Neal-Shaw

CLAYTON UTZ SENIOR NEGOTIATION COMPETITION

Winners: Max Frolich & Jack Little

CLAYTON UTZ JUNIOR NEGOTIATION COMPETITION

Winners: Zach McLoughlin & Marcela Malicka

PAPER PRESENTATION

Winner: Ashleigh Best

ADVICE WRITING COMPETITION

Winner: Christopher Ryan



2015 Intervarsity Competitions

NSWYL SCLSS CLAYTON UTZ INTERVARSITY NEGOTIATION COMPETITION

Teams:

Jack Little & Max Frohlich

ASHURST NATIONAL PRIVATE LAW MOOT

Teams:

Emily Meller, Kristen Troy, Olivia Kilponen & Emily Brownlee

Lauren Coates, Josh Sukkar & Krista Hiob

NICHOLAS COWDERY QC CRIMINAL LAW MOOT

Team: Imogen Bailey, Edward Lyons & Scott Preswich

MARGARET CUNNENN SC WITNESS EXAMINATION

Competitor: Vail Bromberger

BAKER & MCKENZIE NATIONAL WOMEN’S MOOT

Team: Laura Bernhardt, Olivia Puglisi & Neeharika Maddula

ALSA RED CROSS INTERNATIONAL HUMANITARIAN LAW MOOT

Team: Ashleigh Best & Antoine Najjarin

ALSA CHAMPIONSHIP MOOT

Team: Jake Bailey, Josh Sukkar & Cecile Bester

SHINE LAWYERS TORTS MOOT

Team: Stephanie Purcell, Scott Preswick, Jake Bailey & Vanessa Jiang

SIR HARRY GIBBS NATIONAL MOOT COMPETITION

Team: Cecile Bester, Josh Sukkar & Dylan Barber

MONROE E. PRICE INTERNATIONAL MEDIA LAW MOOT

Team: TBA

 

 

Academic Year – 2014

2014 UTS Internal Competitions

KING & WOOD MALLESONS SENIOR MOOTING COMPETITION

Winners: Krista Hiob & Jerome Germain

HERBERT SMITH FREEHILLS JUNIOR MOOTING COMPETITION

Winners: Jake Bailey & Joshua Sukkar

COMMERCIAL LAW MOOT

Winners: Edward Lyons, Imogen Bailey and Jess Wotton

VARNHAM TORTS MOOT

Winners: Hilary Starr, Hannah Kane & Katerina Lonergan

HOLLAND CONSTITUTIONAL MOOT

Winners: Lauren Coates & Tanmay Jain

INTERNATIONAL HUMANITARIAN LAW MOOT

Winners: Catherine Moore, Jonathan Koukoumas & Sage Nemra

JUNIOR CONTRACT LAW MOOT

Winners: Jack Fogl, Cecelia Ngu & Vanessa Jiang

EQUITY LAW MOOT

Winners: Krista Hiob, Jerome Germain & Harry Power

MEDIA LAW MOOT

Winners: Krista Hiob & Jerome Germain

HENRY DAVIS YORK SENIOR WITNESS EXAMINATION COMPETITION

Winner: Haran DeLillo

JUNIOR WITNESS EXAMINATION COMPETITION

Winner: Sharni Nichols

ALLENS SENIOR CLIENT INTERVIEW COMPETITION

Winners: Kristen Troy & Jessica Looi

JUNIOR CLIENT INTERVIEW COMPETITION

Winners: Rebecca Meyer & Courtney Lawes

CLAYTON UTZ SENIOR NEGOTIATION COMPETITION

Winners: Dominic Raneri & Jason Corbett

JUNIOR NEGOTIATION COMPETITION

Winners: Brigida Johns & Mat Velcic

PAPER PRESENTATION

Winner: Rebecca Meyer

ADVICE WRITING COMPETITION

Winner: Luton White



2014 Intervarsity Competitions

NSWYL SCLSS INTERVARSITY NEGOTIATION COMPETITION

Teams:

Rebecca Meyer & Courtney Lawes

Laura Ryan & Rachel Pieris

KING & WOOD MALLESONS NATIONAL PRIVATE LAW MOOT

Teams:

Sage Nemra, Andrew Williams & Antoine Najjarin

Stephanie Weeks, Cindy Lam & Alice Tranter Wilson

NICHOLAS COWDERY QC CRIMINAL LAW MOOT

Team: Krista Hiob, Antoine Najjarin & Harry Power

MARGARET CUNNENN SC WITNESS EXAMINATION

Competitor: Keifer Veloso

NATIONAL WOMEN’S MOOT

Team: Krista Hiob, Lauren Coates & Leanne Gabriel

ALSA RED CROSS INTERNATIONAL HUMANITARIAN LAW MOOT

Team: Cindy Lam & Alice Tranter Wilson

ALSA CHAMPIONSHIP MOOT

Team: Ashleigh Barnes, Sage Nemra & Andrew Williams

SHINE LAWYERS TORTS MOOT

Team: Ashleigh Barnes, Cindy Lam, Jerome Germain & Andrew Williams

NATIONAL KIRBY MOOT COMPETITION

Team: Cecile Bester, Edward Lyons, Jonathan Koukoumas & Tanmay Jain

MONROE E. PRICE INTERNATIONAL MEDIA LAW MOOT

Team: Jamesina McLeod, Ashleigh Barnes, Andrew Williams & Edward Chen

ADMINISTRATIVE APPEALS TRIBUNAL MOOT

Teams:

Keifer Veloso, Jerome Germain Angel Fernandes & James Forner

Nicholas Kouutsoukas, Stephanie Weeks & Cecile Bester

 

 

Academic Year – 2013

2013 UTS Internal Competitions

KING & WOOD MALLESONS SENIOR MOOTING COMPETITION

Winners: Pheobe Riordan & Antoine Najjarin

PIPER ALDERMAN JUNIOR MOOTING COMPETITION

Winners: Hannah Kane & Hilary Starr

COMMERCIAL LAW MOOT

Winners: Gabrielle Craven & Fiona Nicholson

VARNHAM TORTS MOOT

Winners: Christian McMahon, David House & Mark Curry

HOLLAND CONSTITUTIONAL MOOT

Winners: Cindy Lam & Ashleigh Barnes

INTERNATIONAL HUMANITARIAN LAW MOOT

Winners: Emma Phipps & Reina Chan

ASHURST CONTRACT LAW MOOT

Winners: Ashleigh Best, Emily Brownlee & Natasha Harrison

CLAYTON UTZ MEDIA LAW MOOT

Winners: Jamesina McLeod, Sharin Ahmed & Carla Sheiban

HENRY DAVIS YORK SENIOR WITNESS EXAMINATION COMPETITION

Winner: Matthew Hundt

JUNIOR WITNESS EXAMINATION COMPETITION

Winner: Johanna Fisher

ALLENS SENIOR CLIENT INTERVIEW COMPETITION

Winners: Nesha Jeyalingam & Lauren Fitzpatrick

HERBERT SMITH FREEHILLS JUNIOR CLIENT INTERVIEW COMPETITION

Winners: Jack Little & Max Frohlich

CLAYTON UTZ SENIOR NEGOTIATION COMPETITION

Winners: Kate Taylor & Katherine Rickard

CLAYTON UTZ JUNIOR NEGOTIATION COMPETITION

Winners: Haran DeLillo & Jessica Noakesmith

PAPER PRESENTATION

Winner: Victoria Matacznski

COLLEGE OF LAW ADVICE WRITING COMPETITION

Winner: Stephanie Weeks



2013 Intervarsity Competitions

NSWYL SCLSS INTERVARSITY NEGOTIATION COMPETITION

Teams:

Kate Taylor & Katie Rickard

Sarah Smith & Hannah Rumble

NICHOLAS COWDERY QC CRIMINAL LAW MOOT

Team: Maeve Parker, Edward Chen & Laura Hinwood

MARGARET CUNNEEN SC WITNESS EXAMINATION

Winner: Haran DeLillo

NATIONAL WOMEN’S MOOT

Team: Ashleigh Barnes, Sage Nemra & Stephanie Weeks

ALSA RED CROSS INTERNATIONAL HUMANITARIAN LAW MOOT

Team: Keifer Veloso & Maeve Parker

ALSA CHAMPIONSHIP MOOT

Team: Stephanie Weeks, Samantha Brown & Joanna Mooney

SHINE LAWYERS TORTS MOOT

Team: Sage Nemra, Matthew Hundt, Yvette Wajon & Gabrielle Craven

SIR HARRY GIBBS NATIONAL MOOT COMPETITION

Teams:

Ashleigh Barnes, Cindy Lam, Antoine Najjarin

Andrew Williams, Maeve Parker & Phoeve Riordan

MONROE E. PRICE INTERNATIONAL MEDIA LAW MOOT

Team: Paul Farrell, Carolyn Toh, Aloysius Robinson & Chris Honnery

PHILIP C. JESSUP INTERNATIONAL LAW MOOT

Team: Daniel Meyerowitz-Katz, Katherine Pitcher, Paridhi Jain & Daniel Papps

ADMINISTRATIVE APPEALS TRIBUNAL MOOT

Team: XXX

 

 

Academic Year – 2012

2012 UTS Internal Competitions

KING & WOOD MALLESONS SENIOR MOOTING

Winners: John Wu, Jacqueline Wong & Corinna Lee

PIPER ALDERMAN JUNIOR MOOTING

Winners: Antoine Najjarin & Natalie Mendes

SENIOR WITNESS EXAMINATION

Winner: Haran DeLillo

JUNIOR WITNESS EXAMINATION

Winner: Yoshy Weller-Wong

ALLENS SENIOR CLIENT INTERVIEW

Winners: Stephanie Purcell & Ava Hancock

JUNIOR CLIENT INTERVIEW

Winners: Angelique Vrisakis & Lucinda Caro

CLAYTON UTZ SENIOR NEGOTIATION

Winners: Nicholas Bentley & John Wu

CLAYTON UTZ JUNIOR NEGOTIATION

Winners: Thomas Hall & Isabelle Duggan

PAPER PRESENTATION

ALSA Grand-finalist: Paul Farrell



2012 Intervarsity Competitions

ADMINISTRATIVE APPEALS TRIBUNAL MOOT

Team: Jonathan Ballo, Andrew Berriman, Stacey Ella, Edward Elliott, Phoebe Tiordan & Jonava Vasiljevic

PHILIP C. JESSUP INTERNATIONAL LAW MOOT

Team: Andrew Berriman, Mitchell Hillier, Joshua Kelly, Harriet Lenigas & Justine Poon

INTERNATIONAL HUMANITARIAN LAW MOOT

Team: Jonathan Ballo & Mitchell Hillier

SHINE LAWYERS TORTS MOOT

Team: Emma Bechara, Qin Bi, Harriet Skinner & Justine Poon

WILLIAM C VIS INTERNATIONAL COMMERCIAL ARBITRATION MOOT

Team: Michael Gorrie, Daniel Hobbs, Anastasia Kozyreva & Amy Simpson

NATIONAL FAMILY LAW MOOT

Team: Afrin Ahmed, Angelo Bistolaridis, James Chin & Melanie O’Connell

SIR HARRY GIBBS NATIONAL MOOT COMPETITION

Team: Andrew Berriman, Briony Daley Whitworth, Edward Elliott, Mitchell Hillier, Angie Yigeng Piao & Paul Zancanaro

Academic Year – 2011

2011 UTS Internal Competitions

MALLESONS STEPHEN JAQUES SENIOR MOOTING

Winners: Daniel Hobbs & Andrew Berriman

FREEHILLS SENIOR WITNESS EXAMINATION

Winner: Yochi Ottensooser

ALLENS ARTHUR ROBINSON SENIOR CLIENT INTERVIEW

Winners: Hu Jie & Pavlina Zdraveski

CLAYTON UTZ JUNIOR CLIENT INTERVIEW

Winners: Phillip Lee & Marie Vlassis

HENRY DAVIS YORK SENIOR NEGOTIATION

Winners: Briony Daley Whitworth & Stacey Ella

NORTON ROSE JUNIOR NEGOTIATION

Winners: Shantanu Govil & Jake Loosemore

PAPER PRESENTATION

ALSA Grand-finalist: Michael Gorrie



2011 Intervarsity Competitions

ADMINISTRATIVE APPEALS TRIBUNAL MOOT

Team: Alicia Back, Jonathan Ballo, Andrew Berriman, Laurice Elten, Joshua Kelly & Harriet Lenigas

PHILIP C. JESSUP INTERNATIONAL LAW MOOT

Team: Joshua Kelly, Harriet Lenigas, Damien Marshall & Jason Williams

RED CROSS INTERNATIONAL HUMANITARIAN LAW MOOT

Team: Joshua Kelly & Harriet Lenigas

SHINE ROCHE MCGOWN TORTS MOOT

Team: Emma Bechara, Michael Munk, Amy Simpson & Harriet Skinner

WILLIAM C VIS INTERNATIONAL COMMERCIAL ARBITRATION MOOT

Team: Mayuri Anupindi, Natasha Patney, Alysha Salinger & Stephanie Vatala

INTERNATIONAL MARITIME LAW ARBITRATION MOOT

Team: Sayak Bhattacharya, Michael Gorrie, Duncan McKay & Sarath Seethamraju

Academic Year – 2010

2010 UTS Internal Competitoins

MALLESONS STEPHEN JAQUES SENIOR MOOT

Winners: Codie Asimus, Ed Einfeld & Michael James Munk

MINTER ELLISON JUNIOR MOOT

Winners: Simon Ayling & Christian Hofman

FREEHILLS SENIOR WITNESS EXAMINATION

Winner: Ed Einfeld

UTS JUNIOR WITNESS EXAMINATION

Winner: Lachlan Ball

ALLENS ARTHUR ROBINSON SENIOR CLIENT INTERVIEW

Winners: Codie Asimus & Jakob Friedman

CLAYTON UTZ JUNIOR CLIENT INTERVIEW

Winners: Hu Jie & Pavlina Zdraveski

HENRY DAVIS YORK SENIOR NEGOTIATION

Winners: Hayden Guthrie & Lucinda Verge-Wallace

NORTON ROSE JUNIOR NEGOTIATION

Winners: Qin Bi & Harriet Skinner

PAPER PRESENTATION

Grand-finalist: Douglas John McDonald



2010 Intervarsity Competitions

ADMINISTRATIVE APPEALS TRIBUNAL MOOT

Team: Jonathan Ballo, Alicia Back, Andrew Berriman, Laurice Elten, Joshua Kelly & Harriet Lenigas

PHILIP C. JESSUP INTERNATIONAL LAW MOOT

Team: Joshua Kelly, Harriet Lenigas, Damien Marshall & Jason Williams

RED CROSS INTERNATIONAL HUMANITARIAN LAW MOOT

Team: Joshua Kelly & Harriet Lenigas

SHINE ROCHE MCGOWN TORTS MOOT

Team: Emma Bechara, Michael James Munk, Amy Simpson & Harriet Skinner

WILLIAM C VIS INTERNATIONAL COMMERCIAL ARBITRATION MOOT

Team: Mayuri Anupindi, Natasha Patney, Alysha Salinger & Stephanie Vatala

NSW CIVIL LITIGATION YOUNG LAWYERS MOOT

Team: Joshua Kelly & Others

INTERNATIONAL MARITIME LAW ARBITRATION MOOT

Team: Sayak Bhattacharya, Michael Gorrie, Duncan McKay & Sarath Seethamraju

 

 

Academic Year – 2009

2009 UTS Internal Competitions

MALLESONS STEPHEN JAQUES SENIOR MOOT

Winners: Codie Asimus, Ed Einfeld & Elan Sasson

FREEHILLS JUNIOR MOOT

Winners: Jonathan Ballo, Andrew Berriman & Daniel Hobbs

ALLENS ARTHUR ROBINSON SENIOR WITNESS EXAMINATION

Winner: Evan James

UTS JUNIOR WITNESS EXAMINATION

Winner: Aaron Ko

ALLENS ARTHUR ROBINSON SENIOR CLIENT INTERVIEW

Winners: Ed Bangs & Jakob Friedman

JUNIOR CLIENT INTERVIEW

Winners: Hu Jie & Pavlina Zdraveski

SENIOR NEGOTIATION

Winners: Ginan Ashcroft & Michael Shasha

JUNIOR NEGOTIATION

Winners: N/A

PAPER PRESENTATION

Grand-finalist: Duncan McKay



2009 Intervarsity Competitions

ADMINISTRATIVE APPEALS TRIBUNAL MOOT

Team: Michelle Dodd, Kousai Elali & Amay Tembe

PHILIP C. JESSUP INTERNATIONAL LAW MOOT

Team: Simon Hanly-Jones, Naomi Pekhtyar, Sarath Seethamraju, Stephanie Vatala & James Chin

RED CROSS INTERNATIONAL HUMANITARIAN LAW MOOT

Team: James Chin & Simon Hanly-Jones

SHINE ROCHE MCGOWN TORTS MOOT

Team: Michael Gorrie, Joshua Kelly, Duncan Mckay & Sayak Bhattacharya

WILLIAM C VIS INTERNATIONAL COMMERCIAL ARBITRATION MOOT

Team: Kirk Simmons , Andrew Ta, Thao Tran kit Yap & Karen Petch

SIR HARRY GIBBS CONSTITUTIONAL LAW MOOT

Team: James Chin, Michael Munk, Sarath Seethamraju & Liam Boyle

 

 

Academic Year – 2008

2008 UTS Internal Competitions

MALLESONS STEPHEN JAQUES SENIOR MOOT

Winners: Edward Einfeld, Elan Sasson & Kate Richie

KEDDIES JUNIOR MOOT

Winners: Alysha Salinger & Melissa Rubbo

ALLENS ARTHUR ROBINSON SENIOR WITNESS EXAMINATION

Winner: Grant Mason

CORRS CHAMBERS WESTGARTH JUNIOR WITNESS EXAMINATION

Winner: Jakob Friedman

SPARKE HELMORE SENIOR CLIENT INTERVIEW

Winners: Simon Hanly-Jones & Nicholas Mirzai

SPARKE HELMORE JUNIOR CLIENT INTERVIEW

Winners: Jakob Friedman & Edward Bangs

HENRY DAVIS YORK SENIOR NEGOTIATION

Winners: Sarah Nam & Rachael Carter

UTS JUNIOR NEGOTIATION

Winners: XXXXXXX

PAPER PRESENTATION

Winner: Sasha Krouk Gonda



2008 Intervarsity Competitions

PHILIP C. JESSUP INTERNATIONAL LAW MOOT

Team: Kathryn Borkovic, Catherine Brown, Hui-xian Chong, Philip Devenish & Suji Han

WILLIAM C VIS INTERNATIONAL COMMERCIAL ARBITRATION MOOT

Team: Beth Hackney, Emma Duignan, Mathew Henderson, Samantha McKensey & Kirk Simmons

SIR HARRY GIBBS CONSTITUTIONAL LAW MOOT

Team: Beth Hackney, Karen Petch, Liam Boyle & Mayuri Anupindi

INTERNATIONAL MARITIME LAW ARBITRATION MOOT

Team: Julia Bassingthwaighte, Philip Devenish, Sharad Sridharan & Jamie Stol

 

 

X